Volero

Jaki materiał dywanu będzie najlepszy?

Madonna zaśpiewała w 1984 roku: „Living in a material world”. Dziś królowa popu pojawia się dość często na czerwonym dywanie, a my czasami zastanawiamy się z jakiego materiału ów dywan został wykonany. Każdy materiał posiada unikatowe właściwości, które nadają dywanom wyjątkowy charakter. Warto poświęcić chwilę, by docenić te różnorodne cechy. Interesują Cię różne rodzaje materiałów, z których wykonuje się dywany? Czytaj dalej!

Dywan wełniany: naturalna jakość, miękkość i piękno

Na sam początek naturalny i zrównoważony materiał, czyli wełna. Tworzenie najpiękniejszych, najtrwalszych i najwyższej jakości produktów zaczyna się od samych owiec. Owce żyjące wysoko w górach wytwarzają wyjątkowy rodzaj wełny, która ma delikatny połysk. Aby zachować ciepło, zwierzęta te wytwarzają dodatkową warstwę tłuszczu na skórze, zwaną lanoliną, dzięki czemu wełna staje się mniej sztywna i bardziej błyszcząca. Ponadto wełna pochodząca od owiec strzyżonych jesienią zaliczana jest do tej najlepszej.

Na pogodę i niepogodę

jedną z najważniejszych właściwości wełny jest doskonała termoregulacja, co oznacza że materiał jest doskonałym wyborem zarówno zimą, jak i latem. Kładąc dywan wełniany na podłodze zapewniasz swoim stopom cudowne ciepło w chłodne dni oraz kojący chłód podczas upałów. Ponadto wełna jest także niezwykle mocna, ponieważ włókna tworzące wełnę są tak ściśle splecione, że prawie niemożliwe jest ich rozdzielenie. Z tego też powodu brud i kurz trudniej osadzają się pomiędzy włóknami, więc ten dywan jest także bardzo praktyczny.

Podsumowując właściwości wełny możemy powiedzieć, że ten materiał jest niezwykle mocny, wodoodporny, regulujący temperaturę i cudownie przytulny. Wszystkie te cechy sprawiają, że wełna doskonale nadaje się do produkcji dywanów wełnianych.

Zalety i wady dywanu wełnianego

+ Niezwykle mocny

+ Wodoodporny

+ Zapewnia ciepło zimą, a latem chłód

+ Miękki

+ Brud nie osadza się we włóknach

+ Trudnopalny

+ Właściwości samoczyszczące

- Może się puszyć podczas procesu samooczyszczania

- Może chwilowo stracić kształt ze względu na elastyczność

Dywan wełniany

Dywan jutowy: szorstka natura

Kolejnym graczem na polu materiałów naturalnych w świecie dywanów jest juta. Materiał ten wykonany jest z solidnych nici wyczesanych z długich włókien roślinnych. Włókna te pochodzą z roślin rosnących w ciepłych i wilgotnych regionach, takich jak Indie czy Bangladesz. Po około czterech miesiącach z rośliny odcina się łodygi, a następnie kroi je w długie paski. Następnie paski umieszcza się na słońcu, aby mogły wyschnąć i wchłonąć witaminę D. Z tak przygotowanych włókien plecie się kosze i dywany jutowe, które wyróżniają się swoim pięknem. Ta czysta metoda produkcji sprawia, że ​​juta jest materiałem bardzo zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska.

Jutowa moc

Juta jest niezwykle mocnym materiałem, a jej wygląd określa się jako szorstki i autentyczny. Charakterystyczny złotobrązowy kolor subtelnie wpasowuje się w każde wnętrze. Juta stała się bardzo modna ze względu na ogromną popularność stylu boho i rustykalnego, które czerpią z natury. Ponieważ paski juty są ściśle ze sobą splecione, materiał ten jest bardzo wytrzymały i odporny na zużycie. Czy wiesz, że na początku ubiegłego wieku jutę wykorzystywano głównie jako materiał do pakowania? Wiele artykułów spożywczych, takich jak cukier i kakao, wysłano w workach jutowych, ponieważ juta jest mocna, nadaje się do wielokrotnego użytku i przepuszcza powietrze.

Zalety i wady dywanu z juty

+ Niezwykle mocny

+ Łatwy w czyszczeniu

+ Zrównoważona produkcja

+ Biodegradowalny

+ Dobra wentylacja

+ Piękny, autentyczny wygląd

- Nie jest odporny na wilgoć

Dywan jutowy

Dywan bawełniany: niezmiennie na podium

Bawełna jest chyba najbardziej znanym włóknem roślinnym, z którego wytwarza się niezliczone produkty. Bawełna rośnie głównie na obszarach tropikalnych i subtropikalnych, a z jej włókien wytwarza się odzież, a także artykuły takie jak ręczniki, obrusy, zasłony, ściereczki oraz oczywiście bawełniane dywany.

Wspaniałą cechą bawełny jest to, że można ją farbować lub drukować na każdy możliwy kolor. Ponadto istnieje wiele możliwości zabawy strukturami i wzorami, dzięki czemu dywany mogą być jak artystyczne płótno. Co więcej, dywany z bawełny są ładne, przewiewne i można je prać w pralce, pod warunkiem, że nie są zbyt duże. Doskonale rozumiemy, dlaczego bawełna bywa nazywana królową wśród materiałów.

Zalety i wady dywanu bawełnianego

+ Lekki i przewiewny

+ Szeroki wybór kolorów, wzorów i struktur

+ Cienki, ale wytrzymały

+ Włókna roślinne

- Kolory mogą blaknąć

Dywan bawełniany

Dywan syntetyczny: "s" jak solidny

Dywany syntetyczne na stałe zagościły w aranżacji domów i są coraz chętniej wybieraną ozdobą podłogi. Obecnie metoda produkcji dywanów syntetycznych sprawia, że niemal nie widać różnicy w porównaniu z tradycyjnie tkanymi dywanami. Dywany syntetyczne są często produkowane z poliestru, poliamidu – cechą charakterystyczną tych tkanin jest ich trwałość. Nie odbarwiają się i długo zachowują swój kształt. Dywan syntetyczny z pewnością będzie dobrą inwestycją.

Zalety i wady dywanu syntetycznego

+ Trwały kolor

+ Solidny i wytrzymały

+ Łatwy w czyszczeniu

+ Dobry stosunek ceny do jakości

- Tworzywo sztuczne, mniej przyjazne dla środowiska

Dywan syntetyczny

Materiał na dywan

Dla wielu osób rodzaj materiału, z którego dywan będzie wykonany ma decydujące znaczenie. Zarówno materiały naturalne jak i syntetyczne mają swoje zalety i wady. Naturalne materiały pochodzą bezpośrednio z natury, a ich produkcja jest bardziej zrównoważona dla środowiska. Ponadto dywany wykonane z naturalnych włókien wyróżniają się jakością i pięknem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że są one duże droższe, a ich produkcja zajmuje dość długo czasu.

Dywany syntetyczne oferują doskonały stosunek jakości do ceny, a dobrze wykonane są niemal nie do odróżnienia od dywanów tkanych tradycyjnie. Dywany te są również odpowiednie dla alergików, a dzięki ich trwałości możesz cieszyć się nimi przez wiele lat.

Czy istnieje materiał idealny, z którego powinien być wykonany dywan? Nie! Wszystko zależy od Twoich potrzeb, gustu i osobistych preferencji. W różnych wnętrzach sprawdzają się różne materiały, dlatego w Volero znajdziesz ogromny wybór zarówno dywanów naturalnych, jak i syntetycznych.

Nie chcesz niczego przegapić? Śledź nas!